BANKALAREKONOMİ

Peşinatsız Ev Satın Alma

Peşinatsız ev satın alma, kredi çekerek peşinatsız ev satın alma,ipotek ile peşinatsız ev satın alma başlıklarını sizler için araştırdık ve yazdık.

Günümüzde ev satın almak, yükselen emlak değerleri nedeniyle oldukça zorlaşmış durumdadır. Yükselen emlak değerleri üzerine, giderek artan kredi maliyetleri de eklenmekte ve ev almak isteyenleri olumsuz etkilemektedir. Özellikle büyük ve gelişmiş şehirlerde ev almak isteyenler için işler daha da zorlaşmaktadır.

Yükselen emlak değerleri nedeniyle peşin olarak ev almak neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu durum, piyasaların durulmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu olumsuz havada, inşaat şirketleri de iflas etme riskleri yaşamaktadır. Bu sebeple, ekonomi haberleri canlandırmak, alım satım döngüsünün sürdürülebilirliğini sağlamak ve ev almak isteyenlerin yolu açmak amacıyla bankaların ve inşaat firmalarının çeşitli imkânları yaratması sağlanmıştır. Kredi çekerek, kira öder gibi ev sahibi olmanın karşısındaki tek engel; peşinat konusudur. Bankaların kredi imkanları ve inşaat firmalarının çeşitli kampanyaları sayesinde peşinatsız ev satın alma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

 

Kredi Çekerek Peşinatsız Ev Satın Alma

Bankaların verdiği, konut kredileri ile ev sahibi olabilmek mümkündür. Çeşitli bankalar, ev almak isteyen kişilere, konut kredisi kullandırarak, alınacak ev değerinin yüzde 75’ini verme fırsatı sunuyor. Geriye kalan yüzde 25’lik bir kısmı da ihtiyaç kredi adındaki kredisiyle karşılayarak peşinatsız ev satın alma olanağı sağlayabiliyor. Bu durumda, yüzde 75’i konut kredisi ile verilen miktara yüzde 25 ihtiyaç kredisi desteği ile peşinat ödeme işlemleri kolaylaşıyor. Bu fırsatlar, ev almak isteyen fakat ev almak için yeterli peşinata sahip olmayan kişilerin yüzünü güldürüyor. Fakat bir bankadan iki farklı kredi almak taşıması zor bir yüktür, çoğu ev sahibi olmak isteyen kişi, bu yöntem ile krediler çekip, konu ödeme noktasına geldiğinde oldukça zorlanabiliyor. Bu yöntem ile ev alan kişilerin evleri, bankaların ipoteği altına alındığı için ödeme problemleri yaşandığında ve bir çözüme ulaşmadığında, banka tarafından eve el konulmaktadır. Bu sebeple, bu yöntem ile ev almadan önce gelir gider hesaplarının iyi yapılması önem arz etmektedir.

İpotek ile Peşinatsız Ev Satın Alma

Peşinatsız ev satın alma yollarından birisi de, kredi çekerek ipotek koydurtmaktır. Bu yol ile ev satın almak isteyen kişilere, banka tarafından, almak istedikleri ev tutarının tamamı kadar kredi verilebilmektedir. Ve böylelikle peşinatsız ev satın alma yolunda bir seçenek daha oluşuyor. İpotek yöntemi ile alınacak evin tüm tutarı değerindeki krediyi çekebilmek için, başvuruda bulunan kişilerin üzerlerine bir gayrimenkul bulunması ana şartlardandır. Üzerine ipotek konulan bu gayrimenkul, kredi ödemesi bittikten sonra üzerinden ipoteğin kaldırılması ile yine tamamen eski sahibinin olabiliyor. Bankalar, bu şekilde kendisini güvence altına alarak istenilen tutarda krediyi verebilmektedir.

İnşaat Şirketlerinin Kampanyası Dâhilinde Peşinatsız Ev Alma

Yeni ev almak isteyen kişilerin, peşinatsız olarak ev sahibi olmalarının bir yolu daha bulunmaktadır. Bu yol; evi yapan inşaat firmalarının kampanyası dâhilinde gerçekleşmektedir.

Bu yöntemle ev sahibi olmak yine kredili bir işlemdir. Fakat bu durumda, banka ile müşteri arasındaki aracı; inşaat firmalarıdır. İnşaat firmaları, bankalar ile aralarından özel bir sözleşme imzalayarak anlaşma yoluna gidebilmektedirler. Bu anlaşmalar, inşaat firmalarının sahip olduğu satış potansiyellerinden kaynaklanmaktadır ve genellikle bu yöntem büyük konut projelerinde daha yaygındır. Banka ve şirket arasında yapılan anlaşma sonucu, o projeden ev almak isteyen kişiler için uygulanan özel faiz oranları, peşinatsız ödemeler ve taksit imkânları alıcılara sunulmaktadır. Söz konusu olan evler, bir proje ürünü olduğu için, alım işlemleri yapının inşaat süreci içerisinde gerçekleşirse imkânlar daha cazip hale gelmektedir ve peşinatsız ev satın alma yolunda fırsatlar sunmaktadır.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close