PİYASALAR

Kripto Para Nedir ?

Kripto Para ‘’Bitcoin’’ Nedir ?

Kripto para, yeni yatırım dünyasının sanal bir para birimidir. Bankasız ve devletsiz para birimi olan kripto paralar tüm dünyada değerini ve yatırımcı sayısını arttırıyor. Değeri artmaya devam edecek mi, yoksa sert bir düşüş mü yakalayacak henüz bilinmiyor. Birçok uzman kripto para almak isteyen vatandaşa ‘’zengin’de edebilir, batıradabilir.’’ dediler

Kripto paralar, gerçekte var olmayan dijital bir para birimidir. Kimilerine göre geleceğin para birimi olarak görülen kripto paralar, kimileri tarafından da yasal olmadığı için güvenilmiyor. Şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan ve bilinen kripto para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin için değeri daha fazla artacak diyenler olsa da Fransa, ABD ve Rusya gibi devletlerin merkez bankaları ‘’ Riskleri bilerek alıyorsunuz. Eğer bir gün balon patlarsa kimseye şuç atmayın.’’ diyerek yatırımcıları sert bir dille uyardı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Bitcoin ve benzeri kripto paraların resmi veya özel bir kurum tarafından ihraç edilmediği, satın alımlar karşısında her hangi bir güvence verilmeyen bir dijital para birimi olduğunu ve bu tip sanal paraları ilgilendiren bir yasa veya kanunun ülkemizde bulunmadığını belirtti. Eğer kripto paralar hakkında bir yasal düzenleme yapılması halinde finansal istikrara katkı sağlayabileceğininde altı çizildi. Kripto paralar, çökme riski ve enflasyondan etkilenme riskleri bulunmadığı için tercih ediliyor.

Kısaca Bitcoin

Bitcoin’in sembolü ฿ , kısaltması ise BTC’dir. Bitcoin her hangi bir merkez bankasına veya resmi bir kurum ile ilişkisi olmayan bir digital para birimidir. Herhangi sahibi olmayan bu paraların, bir sorun olduğunda ise bir muhattapı bulunmuyor.

Bitcoin’in mantığı altın ve gümüş almak ile aynı sayılır. Altın ve gümüşe benzer şekilde, bir gün tükenecek ve bir daha üretilemeyecek madenler gibi tasarlanan bitcoin, alım-satım yolu

ile el değiştirerek ve artması için de bitcoin ile ilgilenen kişiler bitcoin madenciliği yapıyor. Altın madeninden altın çıkarır gibi, digital ortamda karmaşık şifreleri çözerek Bitcoin çıkaran bir sürü bitcoin madencileri vardır. Şu andaki plana göre bitcoin madencileri 21 Milyon bitcoin çıkarılınca daha fazla bitcoin üretilmeye gerek kalmayacağının belirttiler. Bir çok devlet liderlerinin yaptıkları açıklamalar da bitcoin’in ve diğer tüm kripto paraların güvenli bir yatırım aracı olmadığını ve yatırımcıların uzak durması gerektiklerini belirtti.

Bitcoin Nasıl Kazandırır?

Bitcoin’in artış göstermesi piyasadaki talep’e göre değişmektedir. Talep artınca fiyatta artıyor. Virgülden sonra 100 Milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılma özelliği vardır. Bitconin değeri artınca satarsanız kar elde ediyorsunuz ve sistem üzerinden parayı banka hesabınıza aktarıyorsunuz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin alım ve satımları başka plartformlar aracılığı ile yapılıyor. Yabancı ve türk olmak üzere bir sürü bitcoin satan platfromlar mevcuttur. Banka havalesi ve kredi kartı ile satın alımlar ile kullanıcılara kolaylık sağlanmaktadır. Gönderdiğiniz para ile ne kadar bitcoin alabileceğinizi görebiliyorsunuz. İşlemleri tamamladıktan sonra bitcoininiz tanımlı hesabınıza aktarılıyor.

Bitcoin Satan Bazı Siteler

Paribu

Paribu, Türk bitcoin borsaları arasından en çok kullanılan site olabilir. Paribu’da minimum 500 TL yatırabilirsiniz. Sitede sadece Bitcoin satılmaktadır. Diğer bilgiler aşağıdaki resimde yer almaktadır.

BTC Türk

Türk borsaları arasında Paribu’dan sonra en çok tercih edilen kripto para satış sitesidir. BTC Türk’te Bitcoin, Ethereum, ve Ripple satılmaktadır. Diğer bilgiler aşağıdaki resimde yer almaktadır.

Dpara

Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum ve Ripple alım satımına izin veren Dpara, %20 bunus kampanyası ile satışlarına devam etmektedir. Hem Bitcoin almak hem de kampanyalardan faydalanmak için Dpara sitesinin ziyaret edebiliriniz. Diğer bilgiler aşağıdaki resimde yer almaktadır.

Koinim

Koinim sitesinde Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Dash, Dogecoin ve Ethereum satışı yapılmaktadır. Diğer bilgiler aşağıdaki resimde yer almaktadır.

Koineks

Koineks, türk borsaları arasında Koinim ile birlikte en çok coin çeşidi sunan sitedir. Koineks sitesinde Bitcoin, Litecoin, Dash, Dogecoin ve Ethereum satışı yapılmaktadır. Diğer bilgiler aşağıdaki resimde yer almaktadır.

Bitcoin’in 3 Ocak 2019 tarihi itibarı ile piyasa değeri 20.900 – 21.000 TL arasında değişmektedir. Kripto paradaki oynamalar tıpkı dolar ve euro’da olduğu gibi arz ve talebe göre artmak veya azalmaktadır. Bitcoin ile çok kazanabilir veya hiç kazanamayabilirsiniz. Dünya’da ve ülkemizde Bitcoin ve diğer kripto paralar yasal olmadığı için hiçbir garantisi yoktur.

NOT: Yukarıda yazılan ve listelenen siteler bilgi amaçlıdır. Kullanmak veya kullanmamak sizin sorumluluğunuzdadır. Kullanmadan önce güvenlik araştırması yapınız.

Bitcoin’in Geleceği

Kripto para teknik analiz uzmanı olan Willy Woo, Twitter üzerinden bazı açıklamalar yaptı. Woo, kripto para birimi Bitcoin’in, 2019 ve önümüzdeki yıllardaki geleceğinin pek olumlu gözükmediğini belirtti. Bitcoin’in düşüş piyasasından çıkış yapması için yapılması gerekenin de bitcoin fiyatının 200 günlük hareket ortalamasının üstüne çıkması olduğunun altını çizdi. Woo, düşüş beklentisini NVTS’ye (network değerinin işlem değerine oranı) dayandırdı. NTVS’nin desteğinin aşağıya çektiğini belirten Willy Woo, bunun klasik bir sinyal olduğunu ifade etti. 2017-2018 döneminde büyük bir artış göstererek Bin dolardan 20 bin dolara fırlayan bitcoin’in düşüşü de çıkışı gibi sert olabileceğinin altı çizildi. Japon Borsası CEO’su Mike Kayamori ise Bitcoin’in 2019 yılında tüm zamanların rekorunu kıracağını söyledi.

Kripto paraların ise şimdilik geleceği tam olarak bir merak konusu.Bazı ülkeler digital paralar geleceğin para birimi deseler de çoğu ülke bir çok insanın ve hatta bir çok ülkenin kripto paralar yüzünden iflas edeceği savunuluyor.

2017 Bitcoin fiyatlarının düşünülemez seviyelere yükseldiğini görüldü. 2009 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez, Bitcoin fiyatı yaklaşık 15000 $ ile 20000 $ arasında değişiyordu. Fiyat ortalama 6500 dolar (bu yazı itibariyle) dengelenmiş olsa da, kripto para birimleri gerçek avantaj ve dezavantajları konusunda ilginç bir tartışma sunar.

“Kripto para birimlerinin Avantajları ve Dezavantajları” açıklamasında, kripto para birimlerinin gerçek pozitiflerini ve olumsuzlarını keşfetmek için daha derine dalıyoruz. Başlayalım.

Kripto Para Birimlerinin Esasları

Şimdiye kadar, kripto para birimleri lehine en inandırıcı argüman onun temel teknolojisidir. Blockchain, iki taraf arasındaki işlemleri değiştirilemez ve doğrulanabilir bir şekilde verimli bir şekilde kaydedebilen açık ve dağıtılmış bir veritabanıdır. Ethereum gibi bazı Blockchains’te, defterin kendisi işlemleri otomatik olarak aktif hale getirmek için programlanabilir.

Açıkçası, Blockchain kullanıcıların ekosistemdeki her hesaptan paralarını şeffaf, doğrulanabilir ve denetlenebilir bir şekilde izlemelerine izin veriyor. Bu şekilde, kötü niyetli bir kullanıcının sistemden para kazması ve hatta çalması zordur. Bu özellik, kripto para birimlerinin fiat para birimleri ile karşılaştırıldığında kusursuz olduğunu gösteren ikna edici bir kanıt örneğidir.

Kötü niyetli kullanıcılar (bilgisayar korsanları), merkezi yetkililer tarafından yönetilen ve kontrol edilen fiat paralarında olduğu gibi, merkezi bir sunucuya saldırmayı zor bulabilirler. Hükümetler ve merkez bankaları, çalınabilecek fiat para hakkında faydalı bilgiye sahipken, Blockchain’in eşdeğeri yoktur.

Sonuç

Tarafsız gözlemciler kripto para birimlerinin çok fazla vaatte bulundukları sonucuna varmakla birlikte, potansiyelleri gerçekleştirmek için aşılması gereken birçok engel olduğunu söylüyorlar. Kripto para birimine yatırım yapmak isteyip istemediğinize dair doğru karar vermek sizin kararınızdır.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close