BANKALAR

Kredi Kartı Yapılanması Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı yapılandırması nasıl yapılır?

Kredi kartı yapılandırması nasıl yapılır ? Yaşadığımız herhangi bir ekonomik güçlükte, bankalardan destek alırız. Bankaların bize nakdi anlamda sunduğu hizmetler; süreç içerisinde teknolojinin gelişmesi ve insan ihtiyaçlarının değişmesiyle birlikte farklı biçimlerde şekillenmiştir. Bankaların bize sunduğu nakdi bankacılık ürünlerinden en yaygın kullanılanı krediler, kredi kartları ve esnek hesap olarak ifade edilen kredili mevduat(KMH) hesaplarıdır. (KMH) yazımızda bu üç ürün içerisinden ülkemizde her yaş gurubu tarafından kullanılabilen, temin etmenin daha kolay olduğu kredi kartı ile ilgili genel bir bilgilendirme sağlayacak ardından kredi kartı yapılandırma işlemi ile ilgili bilgi vereceğiz. Faydalı olmasını dileriz.

Kredi kartı nedir?

Kredi kartı olarak ifade edilen bankacılık ürününü genel manada tanımlamamız gerekirse; günlük kullanım söz konusu olduğunda para yerine geçen ve bir ödemeyi gerçekleştirme görevi gören ilgili banka tarafından tanımlanmış olan, kişiye özel tanımlanan manyetik bir plastik olarak ifade edebiliriz. Kredi kartları ülkemizde özellikle 90’lı yılların ikinci yarısından sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Diğer bankacılık ürünlerine göre temin edilmesi daha kolaydır. Örneğin kredi kartı alabilmeniz için bir gelir belgenizin olması gerekmez. Buna somut örnek olarak geliri olmayan öğrenciler için tasarlanmış hemen hemen her bankaca tanımlanan öğrenci kredi kartlarını örnek verebiliriz.

Kredi kartını almanın kolay olduğunu ifade ettik ancak kredi kartı alabilmeniz içinde belli temel ölçütler bulunur. Kredi kartları limit ve sundukları avantaj bakımından gelir düzeyinizi baz alır. Yani düşük gelirli bir bireyseniz; ödemesi yapılmadığı takdirde ilgili banka tarafından yüksek risk statüsünde değerlendirilebilecek limitte kredi kartları alamazsınız.

Kredi kartı nasıl alınır?

Daha önce herhangi bir bankanın kredi kartı onay sürecine taraf olduysanız, bir takım süreçler ve onaylar gerektiğine şahit olmuşsunuzdur. Kredi kartını alabilmeniz için, öncelikle çalışmak istediğiniz bankaya kredi kartı almak istediğiniz yönünde bir başvuru yapmalısınız. Ardından provizyon olarak ifade edilen bir değerlendirme süresi sizi bekliyor olacak. Provizyon süresi tamamlandıktan, yani başvurduğunuz bankanın kredi kartı desteğini almaya uygun görüldükten sonra; bankanız kartınızın onayını ve basımını bu tamamlar. Basım işlemi tamamlandıktan sonra kartınız kuryeye teslim edilir. Kurye kartınızı teslim aldıktan sonra 10 iş günü içerisinde size ulaştırmak zorundadır. Onay ve baskı süresiyle birlikte kuryenin 10 günlük sürecini hesaplayacak olursak toplamda 20 iş günü içerisinde kartınızın elinize ulaşması beklenir.

Kredi kartı ödeme seçenekleri

Kredi kartlarında asgari tutar ödemesi, dönem borcu ödeme ve toplam tutar ödeme seçenekleri bulunur.

· Asgari ödeme diye ifade edilen ödeme kartınızın toplam borcunun 3’te 1’i kadardır.

· Dönem borcu kartın borcunun genel manada yarısı kadar olur.

· Toplam tutar ödeme ise kartınızın toplam borcunu ödeme şeklidir.

Kredi kartı gecikmesi ve yapılandırma

Kredi kartı yapılandırma; kartın borcunu geciktirdiğinizde, genellikle bankalar tarafından 89 ve daha yüksek günlü gecikmeli kredi kartların kullanıcılarına sunulan bir tekliftir. Ödemeyi yapamadığınız takdirde sizin için bir takım yasal süreçler söz konusu olacak , banka içinde ödeyemediğiniz tutar batık tutar olarak görülecektir. İki yönlü fayda sağlamak için bankanız kredi kartı yapılandırma işlemi ile size borcunuzu ödeme şansı verir.

Kredi kartı yapılandırma işlemi; ödeme yapmadığınız durumlarda bankanın size sunduğu bir ödeme kolaylığıdır. Her bankanın sistemi değişkenlik gösterse de, genel manada kredi kartı yapılandırma işlemi bankanızın kartınızın toplam borcunu taksitlere bölerek, belli bir faiz oranı ve vade sayısıyla aylık ödeme miktarınızı sabitlemesidir. Kartınız kullanıma kapanır ve toplam borcunuzu bitirene kadar taksitlerle ödeme yaparsınız.

Tabi ki kartınızın borcunu düzenli olarak ödemek ve faiz ödememek en güzel seçenektir. Ancak beklenmedik bir durum yaşanmışsa ve riskli bir süre gecikmeye girmişseniz, yasal süreç aktarımının olmaması için, kredi kartı yapılandırma işlemini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde çok daha ağır ve maddi yükü olan yasal süreciniz başlamış olacak. Kredi kartı yapılandırma işlemi iyi bir işlem değildir. Ancak yasal süreçle kıyaslandığında verilebilecek en doğru karardır.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close