DÜNYA

İngiltere’de Farklı Alanlarda Hizmet Veren Beş Mağaza

HER İHTİYACI TEK MARKETTE BULMAK İSTEYENLER İÇİN: TESCO

Gerek sattığı ürünlerin fiyatları gerekse ürün çeşitliliğinin fazla olması sebebiyle İngiltere’de en çok tercih edilen marketlerin başında Tesco geliyor. Dergilerden spor malzemelerine, kırtasiyeden giyime, şarküteriden meyve-sebzeye kadar müşterilerine çok geniş bir ürün yelpazesi sunan Tesco fiyat olarak da asgari ücret alan bir kişinin rahatlıkla alışveriş yapabileceği bir market olma özelliği taşıyor. Örneğin bir top kağıt yaklaşık olarak 3 euroya, ağız bakım suyu 50 pence yani yarım sterline satılıyor.

Kendi Markalarının Ürünleri Ünlü Markalardan 3 Kata Kadar Daha Ucuza Satılıyor.

Ürünlerin arasında dünyaca ünlü markaların da bulunmasıyla birlikte Tesco’nun kendi markalarına ait ürünleri raflarda çoğunluk sağlıyor. Bu ürünler tahmin edildiği gibi kalitesiz ürünler değil, çünkü bu firma ürünlerinin takibini çok sıkı yapıyor ve üretim yaptırdığı firmaların kalite konusunda titiz davranmasını sağlıyor. Müşteri memnuniyeti Tesco için oldukça önemli, müşterilerin hakları gözetiliyor. Eğer tüketiciler ürünlerden memnun kalmazsa firma tarafından tüketici haklarının tüm gerekleri yerine getiriliyor. Ayrıca ünlü bir markanın ürünü örneğin 3 euroya satılıyorsa, bu ürünü Tesco ürettirdiğinde aynı ürün 50 pence gibi bir fiyata satılıyor.

Mide Ağrısı, Grip İlaçları Gibi Reçetesiz Alınabilecek İlaçlar Raflarda Tüketiciye Sunuluyor.

Tesco’da Türkiye’deki marketlerden farklı olarak ilaç reyonu da mevcut. Soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler gibi alerji riski olmayan ilaçların satışı bu reyonlarda yapılıyor. Daha ciddi ilaçlar için ise yine market içinde bulunan eczaneye başvurmak ve görevliye reçeteyi vererek ilaçları talep etmek yeterli oluyor. Özellikle antibiyotik gibi ciddi ilaçları reçetesiz almak mümkün değil, muhakkak reçete ile gidilmeli.

UCUZ OLSUN BENİM OLSUN DİYENLER İÇİN: POUNDLAND

Hem kaliteli hem de ucuz ürünler almak tüm müşterilerin ortak temennisidir. Özellikle öğrencilerin ve asgari ücretle çalışanların gözdesi olan Poundland’de hemen her ürünü 1 sterlin civarlarında bir fiyata bulabilmek mümkün. Genellikle mutfak alışverişi için tercih edilen bu markette; deterjanlar, kişisel bakım ürünleri, kağıt ve plastik mutfak gereçleri gibi birçok ürünü de bulabilir ve uygun fiyata alabilirsiniz. Kalite olarak da bilinen markalardan bir eksiği yoktur, fiyatına göre oldukça kaliteli ürünler satan bir markettir. Bu yüzden sıklıkla tercih edilen marketler arasındaki yerini uzun yıllardır korumaktadır.

KAHVESİZ OLMAZ: COSTA

Dünyanın birçok yerinde insanlar güne kahve ile başlar, gün içerisinde de kahve tüketimi oldukça yaygınlaşmıştır. İngiltere’de de bu durum geçerlidir ve kahve konusunda en bilinen markalardan biri Costa’dır. Çok fazla bayisi olan bu kahve dükkanına ülkenin her yerinde kolaylıkla rastlayabilirsiniz, fiyat olarak da oldukça uygundur. Küçük boy bir bardak kahveyi 2 sterlin gibi bir fiyata alabilmektesiniz. Aile ya da arkadaş çevresi ile gidilebilecek bir dükkan olma özelliği taşır.

KOZMETİK İÇİN EN UYGUN ADRES: NEXT

Uluslararası bir firma olan Next’in Türkiye’de de şubeleri mevcut. Fiyat olarak oldukça uygun ve kaliteli ürünleri ile İngiltere’de kozmetik ürünleri için en çok tercih edilen firmaların başında geliyor. Parfümden el bakım kremlerine, makyaj malzemesinden kişisel bakım ürünlerine kadar her türlü kozmetik ürününe Next’ten kolayca ulaşabilirsiniz. Parfümleri 8-12 pounda, saç boyalarına ise 4 pound gibi çok ucuz fiyatlara alabilmeniz mümkün. Ayrıca çanta ve ayakkabılara da 25-35 sterlin gibi makul fiyatlarda sahip olma imkanını Next mağazaları size sunuyor.

KART GÖNDERME DEVRİ İNGİLTERE’DE HALA BİTMEDİ: CARD FACTORY

Doğum günleri, yıl dönümleri, mezuniyet gibi özel günlerde sevdiklerimizi unutmadığımızı göstermek, sevgimizi hissettirmek için kartlar yollarız. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte Türkiye’de bu alışkanlık unutulmaya yüz tutsa da, İngiltere’de kart göndermek hala önemli bir davranış olarak kabul görüyor. Bu davranışın sürdürülmesi de hediyeliklere ve kartlara olan rağbetin artmasına yol açmış. İnsanlara bu konuda daha çok seçenek sunulabilmesi için, içerisinde yalnızca kartlar ve çeşitli hediyeliklerin satışının yapıldığı birçok dükkan var.

Card Factory bu dükkanlardan yalnızca biri. Diğer marketlerde olduğu gibi burada da reyon sistemi mevcut. Kartların içeriklerine göre kategorilere ayrılmış olması, müşterilerin aradığı kartları kolayca bulabilmesini sağlıyor. Doğum günleri, yıl dönümleri, geçmiş olsun kartları, iş tebrik kartları gibi birçok alanda yüzlerce farklı tasarımda karta ulaşmak Card Factory sayesinde mümkün. Kartlara ek olarak peluş ayılar, hediye kutuları, çeşitli biblolar gibi ürünlere de bu mağazanın raflarında yer verilmiş

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close