BANKALARDÜNYA

Emekli Kredisi

Emekliyim Kredi Alabilir miyim?

Günümüz yaşam koşulları sebebiyle hemen hemen herkes bir takım ihtiyaçları için kredi kullanma gereksinimi duyabiliyor. Konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi şeklinde genel ayrıma tabi tutulan krediler, talep edenlerde aranan bazı özelliklere bakılarak veriliyor. Kredi almayı, gelir durumu doğrudan etkiliyor. Hal böyle olunca emekli maaşı tek geçim kaynağı olanlar, emekli kredisi şeklinde bir finansman desteği alıp alamayacağını merak ediyor.

Bundan 5-10 yıl öncesine kadar, bankalardan kredi almak oldukça zordu. Kefil, teminat vs. koşul ve şartları ile bankalar kredi vermeyi zorlaştırıyordu. Ancak teknoloji çağında yaşadığımız şu günlerde, tüm bilgilerin elektronik ortamda kaydedilebilmesi ile birlikte, pek çok banka şubeye gitmekle dahi uğraşmadan küçük miktarlarda krediler verebiliyor. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların neredeyse tamamı, emeklilere kredi veriyor. Her bankanın kendi mevzuat ve yönetmeliğine, kampanyalarına ve kredi şartlarına göre emekliler için verdiği finansman desteğinin miktarı ve ödeme şekilleri değişiklik gösteriyor.

Emekli Kredisi Nasıl Alınır

Bakalar emeklilere kredi imkânı sunarken, zaman zaman özel kampanyalar yaparak faiz oranlarında indirim ve geri ödeme taksitlerinde kolaylıklar sunabiliyor. Emekli olanların emekli kredisi alabilmelerinin 2 yolu var. Bunlardan birincisi; emekli maaşı aldıkları bankadan, bankanın sunmuş olduğu miktar ve vadelerde kredi almak, ikincisi ise; müşterisi olmadığı bankadan kredi almaktır. Emekli kişiler bankaların kredi verme koşullarını inceleyerek kolay bir şekilde kredi başvurusu yapabilir.

Emekli Kredisi Veren Bankalar

Pek çok emekli, emekli maaşı ile kredi çekemeyeceğinizi, kendilerine kredi çıkmayacağını düşünüyor. Oysa SGK ve BAĞ-KUR emeklileri, bilinenin aksine kredi alabiliyor. Ülkemizdeki bankalar, emekli kredisi imkânı ile emeklilerin ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlıyor.

Emeklilerin zor zamanlarında gereksinim duydukları kredileri sağlayan bankalar arasında: Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, QNB Finansbank Garanti Bankası, Akbank, Şekerbank, TEB gibi bankalar yer alıyor. Hemen hemen tüm bankaların, emekli maaşını kendilerinden alan emekliler için sunduğu çeşitli krediler bulunuyor.

Hangi Banka Ne Kadar Emekli Kredisi Veriyor

Emekli kredisi veren bankaların her birinin, emekli maaşını kendi bankalarından alan emekliler için emekli kredisi imkânları bulunuyor. Yine her bankanın verdiği kredi miktarı, kredi faiz oranı, kredi vadesi, geri ödeme miktarları gibi kıstasları değişkenlik gösteriyor. Örneğin Ziraat Bankası emekli kredi paketi ile emeklilere; 20000 lira tutarında tüketici, 100000 lira tutarında konut kredisi veriyor. Tüketici kredisinde 60 ay, konut kredisinde ise 120 ay vade imkânı sunan banka, emeklilere bu şekilde finansman sağlıyor.

Akbank; maaşını Akbank’tan alan SGK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı Emeklilerine 10000 lira tutarında 12, 24, 48 ay vadeli finansman sağlıyor. Süperbahis gibi sitelerde avantaj sağlamakta.

Türkiye İş Bankası, kendi emekli müşterilerine 5000-50000 lira arasında değişen vade ve taksit oranlarında emekli kredisi veriyor. Bankanın emekli kredisine, İşcep mobil uygulamasından, bireysel bankacılık internet şubesinden, bankamatiklerden, telefon bankacılığı ve banka şubelerinden başvurulabiliyor. Emeklilerin kolayca başvuru yapabilmesi için başvuru şeklini çeşitlendiren banka, kredi vadelerini de 12 aydan 48 aya kadar düzenliyor.

Halk bankası ise diğer bankalardan farklı olarak kendi müşterisi olmayan emeklilere de kredi imkânı sunuyor. Banka, 75000 lira tutarındaki emekli kredisine 60 ay vade veriyor. Halk Bankası emekli kredisi için hem şubelerden hem online olarak başvuru yapılabiliyor

Emekli Kredisi Almak İçin İstenen Belgeler

Emekliler, bankaların koşulları gereğince yalnızca emekli maaşlarını çektikleri bankalardan emekli kredisi alabiliyor. Çok fazla banka, emekli kredisi desteği sunduğu için istenen belgeler de bankaya göre değişiklik gösteriyor. Emekliler, zaten bankanın kendi müşterisi olduğu için bilgileri bankada bulunuyor ve bankalar kredi başvurusunu şubeye gelmeden de yapma imkânı sunuyor.

 

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close