BANKALAR

Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır ?

Devlet Destekli Tohum Kredisi

Çiftçilere rahat nefes aldıran bir müjde devletten geldi. Devletten gelen bir habere göre artık çiftçiler devlet destekli tohum kredisi almak için bankalara başvuruda bulunabilirler. Bu haberin getirilerine göre çiftçiler üretim yapabilir ve ülke ekonomisine kayda değer katkılar sağlayabilir. Çiftçiler artık daha rahat ortam ve koşullarda üretimlerini yapabilir ve devletten aldıkları devlet destekli tohum kredisi ile birlikte maddiyatını düşünmek zorunda kalmazlar. Devlet fidandan, buğdaydan, arpa veya yulafa kadar ne kadar çeşit tohum varsa hepsi için gerekli olan meblağı karşılıyor.

Devlet Destekli Kredi Nedir?

İşlerini geliştirmeleri ve işlerine yatırım yapmaları, çiftçilerin veya esnafların üretimlerini daha kolay yapmaları, ekonomiye katkı sağlayarak ekonomiyi canlandırmaları ve iş alanlarını arttırmak için devletin çiftçilere, kadınlara, esnaf çalışan insanlara KOBİ’lere ve farklı sektörde çalışan insanlara vade imkânları olan ve avantajlı faiz oranlarına sahip vermiş olduğu hibe veya ödemeli kredilerdir.

Tohum Kredisinden Yararlanabilen Üreticiler Kimlerdir?

Devlet destekli tohum kredisi az bir faiz oranında olduğu gibi faizsiz çiftçi kredileri de vardır. Bu kapsamda faizsiz çiftçi kredisinden yararlanmak isteyen yoğunluk daha ziyade çiftçilerin olduğu bölümdür ve en çok tercih ettikleri kredi türüdür. Devlet destekli tohum kredisinden yararlanmak için Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait belgeli tohumları almak gerekmektedir. Bu krediden yararlanan insanlar;

1) Ülke içinde sertifikalı tohum üreticileri

2) Fide ve fidan üreticileri

3) Çilek üreticileri

4) Meyve üreticileri

5) Bakliyat üreticileri devletin vermiş olduğu devlet destekli tohum kredi avantajından yararlanabilirler.

Devlet Destekli Tohum Kredisi veren Bankalar Hangileridir?

Birçok banka devletin sunmuş olduğu devlet destekli tohum kredi avantajını düşük faizle kredi imkânlarını sunmaktadır. Lakin bu alanda en çok avantajı devlet desteği ile birlikte Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifi vermektedir. Ziraat Bankasının Vermiş Olduğu Destek Nelerdir Tarımla uğraşan çiftçilere Ziraat Bankası pek çok farklı sektörde hizmetini ve desteğini sunmaktadır. Bu sektörler;

● Hayvan üretimi ve su ürünleri ile uğraşanlar olmak üzere hayvancılık ve su ürünleri kredisi

● Tarımsal üretimde mekanik araçları kullananlar için tarımsal mekanizasyon kredisi

● Küçük ekipman, modern basınçlı sulama kredisi gibi mekanizasyon kredileri

● Bitkisel üretim, hasat pazarlama kredileri

● Nakliyat araçlarının satın alınmasına dair nakliyat aracı kredisi gibi birçok sektörde Ziraat Bankası destek destekli tohum kredisi vermektedir.

Ziraat bankasından krediyi almak için öncelikle gerekli belgelerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Başvuruyu eğer kendi adınıza yapıyorsanız, kimlik cüzdanınız, ÇKS belgesi, tapu belgesi, kira kontratı gibi belgeler bu belgelerdir. Üstelik krediye karşılık gösterilecek teminatın belgeleri ve son 3 yıla ait gelir tablosuyla bilançonuz gereklidir. Eğer siz tüzel kişilik olarak başvuru yapacaksanız daha demin sıraladığımız belgelerin dışında ayrıca vergi levhanız, tüzel kişiyi temsil edenin almış olduğu karar ve noter onaylı imzası gerekmektedir. Sizlere sıraladığımız bu belgeleri tamamladıktan sonra başvuruyu yapmak için çevre diyarınız da size yakın olan Ziraat Bankası şubesine giderek veya telefon görüşmesiyle birlikte bankanın müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşme sonrasında başvurunuzu tamamlayabilir ve kredinizi kullanabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifinden Destek Nasıl Alınır?

Tarım kredi kooperatifinden tarım kredisi almak için öncelikle alacağınız bu kredi için ödeme gücü bulunan 2 ortak bulunması gerekmektedir. Ayrıca bununla birlikte açılacak olan kredinin miktarına göre değişkenlik gösteren kefillerde gerekiyor. 1) Kredilere göre teminatlar istenir. Bu teminatlar “ mal ipoteği, araç rehini, teminat mektubu “ gibi teminatlar olabilir. 2) 1 yıl süreli kredilere %8 faiz oranı uygulanırken, 1 ila 4 yıl arasında ki kredilere %10 faiz oranı uygulanır. 3) Kullanacağınız kredi mesela 20.000 TL’nin üzerinde bir değere sahipse müteselsil kefaletin haricinde mal ipoteği istenir. Tarım taşıtları gibi eşyalar da rehin alınabilecek olanlara örnek olarak gösterilebilir. 4) Eğer kullanacağınız kredi 40.000 TL ve üzeri ise bu kredinin x2 katı tutarında bir teminat verilmesi gerekmektedir

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close