DÜNYAPİYASALAR

Bitcoin’in En Büyük Yükselişleri ve Düşüşleri

Bitcoin’in En Büyük Yükselişleri ve Düşüşleri

Bitcoin, son zamanların en popüler kripto para birimleri arasında yer alıyor. Birçok kişi, Bitcoin’i oldukça devrimsel bir ödeme yöntemi ve para birimi olarak görüyor fakat Bitcoin’de birçok fiyat dalgalanması da görülüyor. Bitcoin, bugüne kadar birçok sert düşüş ve ani yükseliş yaşadı. Söz konusu sert düşüşleri ve ani yükselişleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bitcoin’in İlk Günlerindeki Sert Düşüş – Kasım 2011

Haziran 2011’de 32 dolar seviyesinde seyreden Bitcoin, 5 aylık süreçte 2 dolara kadar düştü. Bu da yaklaşık değerinin yüzde 94’ünü kaybetmesi demektir. Birçok yatırımcı, kripto paraların geleceğinden pek emin değildi ve zararlarını azaltmak için kripto para piyasasından çıkmaya karar verdi. Bu kişiler, yatırımlarını ellerinde bulundurmayı sürdürseydi, şu an dolar milyarderi olabilirdi.

Bitcoin’in En Ünlü Düşüşü – Kasım 2013

2013’ün sonlarına doğru Bitcoin’in fiyatı 1300 dolar seviyesindeydi. Bitcoin’in bu fiyatı, oldukça mütevazi kalabilir fakat bu fiyat o zamanlar için çok şey ifade ederdi. O dönemlerde ABD Senatosu ve Çin Merkez Bankası bile Bitcoin’in önemli işlere imza atacağını düşünüyordu fakat bu durum uzun sürmedi ve Çin Merkez Bankası Bitcoin’in bir para birimi olmadığına karar verdi ve Bitcoin ile ilgili yaptırım alma kararı verdi. Bitcoin’deki yükselme trendi, Mt. Gox felakaetine ve DDos ataklarına karşı duramadı. Bitcoin’deki fiyat düşüşü ile ilgili ilk sinyal 19 Kasım 2013’de geldi. Bitcoin fiyatları, bir günde 755 dolardan 378 dolara kadar düştü. Bu düşüşten sonra kısa bir düzelme görüldü fakat Ocak 2015’de fiyat seviyesi 155 dolara kadar indi.

Bitcoin Yüzdesel Olarak En Önemli Düşüşlerinden Biri – Nisan 2013

Nisan 2013’te Bitcoin fiyatları, olağanüstü bir hızda 260 dolar seviyesine çıkmayı başardı fakat bu yükseliş kısa sürdü ve Bitcoin fiyatları 2 gün içerisinde 45 dolara kadar geriledi. Bu da yaklaşık yüzde 85 düşüş demek oluyor. Rollercoster bile bu kadar hızlı düşmedi.

Bitcoin’in En Büyük Yükselişi – Aralık 2017

Bitcoin, 2017 yılı boyunca yüzde 1920 değer kazandı. 2017 başında 970 dolar olan Bitcoin fiyatları, 2017 yılı sonunda 20 bin dolar seviyesine kadar çıktı. Bu yükselişle beraber birçok kişi Bitcoin’in bir balondan ibaret olduğunu söylemeye başladı fakat hala birçok kişi Bitcoin’in değişken yapısının bir engelden çok olumlu bir özellik olduğunu düşünüyor. Ayrıca birçok yatırımcı, Bitcoin’in 2017’deki altın çağına döneceğine inanıyor.

Bitcoin Tarihindeki Son Düşüş – Kasım 2018

2018 yılı boyunca Bitcoin, yatırımcılarına tam anlamıyla bir kabusu yaşattı. Bitcoin fiyatları, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19 bin dolardan epey düşük seviyelere kadar geriledi. Bitcoin, bir yıl içerisinde yaklaşık yüzde 83 değer kaybına uğradı. Birçok kişi bu durumun dat com balonundan bile daha kötü olduğunu düşünüyor fakat birçok yatırımcı Bitcoin için hala bir ümidin var olduğunu düşünüyor.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close