GÜNDEM

Bitcoin’e Yatırım Yapmak Güvenli mi?

Bitcoin’e yatırım yapmak güvenli mi ? Şu ana kadar birçok kişi, Bitcoin hakkında bir şeyler duymuştur. Kişiler, Bitcoin’in dijital bir para birimi olduğunu ve piyasada başka birçok kripto para birimi olduğunu da biliyor. Ayrıca, kullanıcıların büyük bölümü Bitcoin’e daha önce yatırım yaptıklarında daha fazla para kazanabileceklerinin de farkındadır. Birçok kişinin Bitcoin’e ve diğer kripto paralara yatırım yaparak zengin olması, bazı kişilerin treni kaçırdıklarını düşünmelerine neden oluyor fakat bu durum pek de gerçeği yansıtmıyor.

Kripto Para Piyasası Hacim Olarak Büyümeye Devam Edecek

Şu an için Bitcoin’in ve diğer kripto paraların toplam hacmi, 100 milyar doların üzerindedir. 1990’lardaki dot com firmalarına yatırılan milyar dolarları ve kripto paralara yatırılan milyar dolarları gelin bir karşılaştıralım. Kripto para uzmanları tarafından da belirtildiği gibi şu an Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almak epey zorlaştı. Çünkü Coinbase gibi kripto para borsaları, yeni hesap açma talepleriyle baş edemiyor ve diğer yollar da önemli teknolojik gelişmeler istiyor. Bu durum, zamanla değişecektir.

SEC, Kripto Paraları Bir Finansal Varlık Olarak Tanımladı

Dünyadaki önemli finans kuruluşlarından biri olan SEC, tıpkı hisse senetleri gibi kripto paraları da birer finansal varlık olarak kabul etti. Bu nedenle Bitcoin’in ve diğer kripto paraların sahipleri tıpkı hisse senetlerinde olduğu gibi sermaye kazancı ödemeye başladı. Bazı kripto uzmanları SEC’in aldığı bu kararın kripto para piyasasına olumsuz bir etki göstereceğini düşünüyor fakat biz tam tersi bir etki görüleceğini tahmin ediyoruz. SEC, kripto paralarla ilgili düzenlemeler yaparak kripto paraların legalleşmesine ve uzun dönemde değerini korumasına yardımcı oluyor. Bu durum da kripto paraları satın almayı bir spekülasyondan ziyade bir yatırım olarak gösteriyor.

Altcoinler Bebeklik Dönemini Yaşıyor

Bitcoin, sürekli olarak gelişimini sürdürmeye devam ediyor ve gelecekte de bu gelişim süreci devam edecek. Ethereum gibi birçok yeni kripto para birimi, ilk evrelerinde olduğu için oldukça hızlı bir gelişim süreci yaşıyor. Çok gelişmiş bir teknolojik altyapısı olmayan ve yeni gelişmeye başlayan Neo ve Golem gibi kripto paralar bile inanılmaz bir hızda büyümeye başladı. Bu durum da bu kripto paraların fiyatlarının düşük olmasını ve yukarı yönlü potansiyelin büyük olmasını sağlıyor. Piyasadaki kripto para birimlerinin çoğu, elbette ki para yatırmaya değmiyor. Ne yazık ki kripto para birimlerinin birçoğu başarısız olacak fakat bazıları gerçekten başarılı olacak ve akıllı yatırımcıları zengin edecek.

Bitcoin Oldukça Değişken Bir Yapıdadır

Bitcoin’in değişken yapıda olmasının birkaç önemli sebebi bulunur. Bu sebeplerin arasında en önemlisi Bitcoin’in henüz çok genç oluşudur. Bitcoin’in market hacmi, çok büyük olmadığı için Bitcoin piyasası kolaylıkla speküle edilebilir. Bu durum da önemli fiyat artışlarına ve azalışlarına neden olabilir. Diğer bir sebep de birçok amatör yatırımcının oldukça yoğun bir şekilde Bitcoin alıp satmasıdır. Bu durum, piyasada daha büyük dalgalanmalara neden olabilmektedir. Bitcoin’in değişken yapısının arkasındaki bir diğer sebep de yasal düzenlemeler olarak karşımıza çıkar. Ayrıca, medya etkisi de Bitcoin’in bu kadar değişken bir yapıda olmasının temel nedenlerinden biridir.

Tüm bunların yanı sıra Bitcoin, kripto paraların kralı olarak görülebilir. Bitcoin, her ne kadar pahalı olsa da önemli bir büyüme potansiyeline de sahiptir. Birçok kripto para birimi, ilk evrelerinde önemli gelişmeler gösterir. Bitcoin’in ve diğer kriptoların bir balon olduğunu söyleyenleri asla dikkate almayın çünkü Bitcoin’in ve kripto paraların gelişme evresinde olduğuna dair gerçekten güçlü kanıtlar bulunuyor.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close