GÜNDEM

Bitcoin Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bitcoin ve Altcoin piyasasını sizler için inceledik ve analiz ettik. İşte bitcoin piyasasını etkileyen faktörler.

Ne zaman Bitcoin’in değeri artış gösterse, piyasada iki kanı ortaya çıkar. Kripto paralara yatırım yapanların bir kısmı, Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde hemen uzman kesiliyor. Öte yandan diğer bir kesim ise kripto paraların değerinin kısa süre içerisinde düşeceğini düşünüyor. Bitcoin piyasasını etkileyen faktörler arasında en önemli olanları şunlardır;

Sabit Arz ve Değişken Talep

Toplam Bitcoin arzı, yaklaşık 21 milyon kadardır ve bu Bitcoin’lerin yüzde 80’i madencilik yoluyla çıkarılmış durumdadır. Bitcoin arzının Bitcoin talebi ile bir ilişkisi yoktur ve daima sabittir. Bitcoin’in talebi, Bitcoin’in popülerliğine ve güvenirliliğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bitcoin’e olan güven arttıkça, Bitcoin’e olan talep de artış gösterir fakat Bitcoin’in sabit arzından dolayı Bitcoin fiyatlarında da önemli artışlar görülür. Öte yandan Bitcoin’in popülerliğindeki bir azalma, kripto paraların değer kaybetmesine yol açar.

Hükümet Düzenlemeleri

Euro, dolar ve Türk lirası gibi popüler para birimleri için uygulanan yasal düzenlemelerin hiçbiri Bitcoin’de uygulanamaz. Öte yandan bazı hükümetler, kripto paralarla ve Bitcoin ile ilgili bir takım düzenlemeler yapmayı düşünüyor ve hatta bazıları bu düzenlemeleri yapmaya başladı bile. Çıkarılan düzenlemesini yapısına göre Bitcoin fiyatı artabilir veya azalabilir. Örneğin Japonya, yakın zamanda Bitcoin ile ödeme almaya başlayacağını duyurdu. Bu durum, Bitcoin fiyatlarının artış göstermesini sağladı. Öte yandan kripto paraların ve Bitcoin’in yasaklanacağıyla ilgili haberler ise Bitcoin fiyatlarında önemli düşüşlere neden oldu.

Medya Etkisi

Büyük haber kanallarında çıkan haberlerin kripto paralar ve Bitcoin üzerinde büyük etkisi bulunur. Medyada Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında iyi haberler çıktıkça Bitcoin’in fiyatı artış gösterir. Öte yandan olumsuz haberler ise Bitcoin piyasasında büyük bir korkuya sebep olur. Bu durum, Bitcoin fiyatlarının da azalmasına neden olur. Gerçeklik payı olmayan haberler ise birçok kullanıcıyı yanıltarak Bitcoin fiyatlarının spekülatif bir şekilde artmasına veya azalmasına neden olabilir.

Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmeler, kripto paraların değerinde önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin Bitcoin’in ödeme sisteminde yapılan bir değişiklik, yatırımcıların Bitcoin’e daha çok güvenmesini ve daha çok ilgi duymasını sağlayacaktır. Bitcoin, daha ilk evrelerinde olduğu için kişiler Bitcoin’in gelişim evrelerini görmek ister. Dolayısıyla Bitcoin’e olan güvenin artması, Bitcoin fiyatının da önemli artışlar göstermesine neden olacaktır.

Kripto Para Camiası

Bitcoin yatırımcıları, sahip oldukları bilgileri diğer yatırımcılar ile paylaşmadan önce detaylı araştırmalar yaparlar. Yatırımcılar, kripto paralardaki fiyat değişikliklerinin arkasındaki en önemli faktör olan güven faktörünün önemli bir parçasıdır. Günümüzde Bitcoin, birçok kripto para yatırımcısının güvenini kazanmayı başardı ve şu an birçok kişi için en değerli dijital finansal varlık olarak görülüyor.

Bitcoin Madenciliği

Yeni Bitcoin’ler çıkarmak, Bitcoin’in piyasa değerini belirleyen en önemli etkenler arasında yer alır. Madenciliğin maliyeti; elektrik, cihaz ve bakım ücretlerine bağlıdır. Madenciler, maliyetlerini hesaplar ve çıkardıkları Bitcoin’i buna göre satar. Bitcoin madencileri, üretim maliyetlerini karşılayacak bir fiyattan Bitcoin satmak ister. Çıkarılan her bir Bitcoin, Bitcoin fiyatının dolaylı olarak artmasına veya azalmasına neden olur.

Bitcoin’in Yaygınlığı

Bitcoin’in ne kadar yaygın olduğu, Bitcoin’in fiyatını belirleyen bir başka önemli faktör olarak göze çarpıyor. Bitcoin, her ne kadar birçok zorlukla karşılaşsa da günümüzde birçok satıcı Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul ediyor. Örneğin Reddit ve WordPress gibi web sayfaları, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak görüyor. Ayrıca, ABD’de bulunan birçok küçük ve orta ölçekli işletme Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı. Satıcıların Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak dikkate alması, Bitcoin’in fiyatının artmasına neden oldu.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close