BANKALAR

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır ?

Besicilik kredisi ülkemizde hayvan bakıcılığının teşviğiyle çok sayıda kişi tarafından sorgulanıyor. Peki besicilik kredisi nasıl alınır ?

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Ülkemizde uzun zamandan beri var olan kırsaldan kente göç ve kırsal kesimde yaşanan işsizliğe bağlı olarak yaşanan geçim sıkıntıları sebebiyle kırsal yaşamı destekleme proje ve programları geliştiriliyor. Bu projeler kapsamında, tarım ve hayvancılıkla ilgilenen veya ilgilenmek isteyenlere hayvan, makine ekipman, arazi ve ahır gibi destekler sunuluyor. Hayvancılıkla ilgilenen, besicilik yapan kişilere besicilik kredisi adıyla, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile bankalar tarafından finansman sağlanıyor.

Besicilik Kredisi Nedir

Küçükbaş veya büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan gerçek veya tüzel kişilere, bu faaliyetlerinde gereksinim duydukları; ahır/ağıl yapımı, yem ve su tankları, yatırımın yapılacağı tarla ve arsa temini, yem, ilaç, makine ve ekipman ile bunların bakım onarımı, gibi konuları kapsayan giderlerle ilgili verilen kredilere besicilik kredisi denir. Bu krediye özellikle kırsal kesimde yaşayarak geçimini hayvancılıktan sağlayan, hayvancılık ve besicilik faaliyetlerini geliştirerek daha fazla üretim yapıp daha fazla gelir elde etmek isteyen kişiler gereksinim duyuyor.

Besicilik Kredisi Veren Banka Ve Kurumlar

Tarım ve hayvancılığa bağlı faaliyet alanlarını geliştirmek ve bu işlerle uğraşan kişileri desteklemek amacıyla verilen besicilik kredileri ülkemizde bankalar tarafından sağlanıyor. Tarım Ve Orman Bakanlığı ise Tarımsal Ve Hayvansal Destekleri kapsamında besilik erkek sığır, buzağı ve malak desteği yapıyor. Bu destekler, bakanlık sitesinde detaylı bir şekilde yayımlanarak hangi illeri kapsadığı ve içeriğinin ne olduğu ile ilgili bilgiler veriliyor.

Besicilik kredisi veren bankalar arasında ise; Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank, Halk Bankası başta yer alıyor. Hayvancılığı destekleme ve bu faaliyetle uğraşan kişileri finanse etme amacıyla hemen hemen tüm bankaların hayvancılık kredileri bulunuyor. Bu krediler; kimi zaman hayvan alımı, kimi zaman ahır yapımı ve arazi temini şeklinde olurken kimi zaman besicilikle ilgili makine, alet ve ekipmanlarının sağlanması, bakım onarımı gibi konuları da kapsayabiliyor.

Besicilik Kredisi Alma Şartları

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalar tarafından ilgililere verilen besicilik kreşi ile ilgili birtakım şartlar bulunur. Örneğin ziraat bankası besicilik kredisi verirken kişilerin çiftçi belgesi veya ÇKS belgesine sahip olma koşulu getiriyor. Başvuruda ise bu belgeleri, kimlik fotokopisini, tarımsal işletmesi olduğunu kanıtlayan tapu kaydı ve kira kontratı benzeri belgeleri ve krediye karşılık göstereceği teminat belgesini talep ediyor. Bilanço esasına göre faaliyet yürüten işletmelerden ise son üç yıllık bilanço ve gelir tablolarını talep ederek kredi geri ödemesi için teminat sağlıyor.

Şekerbank, besi ve süt hayvancılığı yapanlara verdiği besicilik kredisi ile kişilere ödeme kolaylığı sağlıyor. Bu banka ise kredi verirken, verilen kredi ile alınacak hayvanların Türkvet Kayıt Sistemine kayıtlı ve Damızlık Belgesine sahip olması koşulunu getiriyor. Yine Şekerbank, besi hayvancılığı kredisinde hayvan alımını kredisini 18 ay vade ile sınırlandırıyor. Şekerbank besicilik kredisi şartlarından biri de bankanın; besicilikte en az 10 baş ve üzeri hayvana sahip işletmelere kredi kullandırmasıdır.

QNB Finansbank, besicilik kredisi ve besicilik yatırım kredisi olmak üzere iki farklı imkânı sunuyor. Besicilik yatırım kredisi, besicilikle ilgili, bina, hayvan alımı, yem, yem hazırlama cihazı, havalandırma sistemi gibi ihtiyaçları finanse ediyor. Bu kredi yönteminde çiftçilik belgesi, işletme tescil belgesi ve hayvan pasaportları, kuruluş izni ve yer seçim raporu isteniyor.

Besicilik kredisi ise besicilikle uğraşan firma ve kişilerin hayvan temini sırasında gereksinim duydukları finansman desteğini sağlıyor. QNB Finansbank, bu kredi için de aynı belgeleri talep ediyor. Üretim maliyetinin %85’ini karşılayan bu finansman için 24 aya kadar vade süresi belirlenmiş. Ödemeler aylık veya üç aylık periyotlarla yapılabiliyor.

Etiketler

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close