PİYASALAR

Başarılı Emlak Danışmanı Olmanın Püf noktaları

Gayrimenkul sektörüne girmeyi düşünüyorsanız veya emlak sektörüne yeni girmiş emlak ofisi iseniz, bazı püf noktaları bilmekte fayda var.

Öncelikle sektöre direk giriş yapmak yerine önce bu konuyla ilgili fizibilite çalışmasına başlayın. Hatta ilk önce biraz herhangi bir emlak ofisiyle çalışmanızda fayda var. Çünkü emlak sektörü hakkında önce bilgi sahibi olmanız gerekir, bilgili olursanız başarılı olursunuz. Emlak sektörü güvene dayalı bir sektördür. Müşteri size güven duyması için öncelikle sizin bilginize güvenmesi gerekir. Eğer bilgi birikiminiz yoksa en başta müşterinin gözünde eksiye düşer ve güven kaybedersiniz.

Aceleci davranmayın, emlak sektörünü iyice araştırın ve donanımlı hissettiğinizde kendinizi, emlak ofisinizi açın, yada ortağınız bu işte uzman olmasına dikkat edin.

Emlak ofisi açmak için

İlk önce resmi kuruluşlara başvurmalısınız

– 18 yaşını doldurmuş olmak

– Lise diplomasına sahip olmak

– Esnaf ve sanatkârlar odası veya ticaret odasına kayıt olmak

– Vergi dairesine kayıt olmak

– Belediyeden çalışma ruhsatı alınmak

– Emlak sertifikası veya emlak ve emlak yönetimi mezunu olmak

Kişisel bakım

Emlak danışmanı bakımlı şık ve profesyonel bir görüntüye sahip olması gerekir. Emlak danışmanı için kılık kıyafet kişisel bakım ve görüntü ilk izlenim çok önemli. Gayrimenkul danışmanın birkaç sermayesinden birisi giyim şeklidir.

Emlak danışmanın en önemli sermayeleri nelerdir?

– Ofisin konumu ve durumu

– İletişim gücü

– Portföyü

– Giyim kuşam –kişisel bakımı diyebiliriz.

Bölge seçin

Ofisinizi nereye açacağınız önemli, emlak sektöründe alım -satımı hareketli olan bölgeleri tespit edin ve o bölgelere yönelin.

Emlak danışmanı kendine bir bölge seçtikten sonra hangi gayrimenkul üzerinde çalışacağına karar vermeli

Daire, işyeri, fabrika, arsa vs. kendinizi bir taşınmaz üzerinde yoğunlaşarak uzmanlaşmaya çalışması gerekir.

Bölgede m2 fiyatı ne kadar, imar durumu nedir, kaç kattır, emsal gayrimenkullerin fiyatlarının durumu nedir. Bu konular hakkında çok güçlü bir bilgiye sahip olması son derece önemlidir.

Kendine bölge ve alan seçerek çalışan emlak danışmanları çok daha başarılı olduğunu her zaman görüyoruz.

Portföy oluşturma

Emlakçının en önemli sermayesi elindeki portföyüdür. Ne kadar eliniz güçlü olursa okadar başarılı olursunuz.

Peki başarılı ve etkili portföy nasıl yapılır.

1-İnternetten emsallerine göre en uygun fiyatlı İlanları arayarak müşteriyle iletişime geçin, kendinizin profesyonel bir emlak danışmanı olduğunuza karşı tarafı ikna edin. Eğer buna ikna ederseniz, hemen randevu alın ve görüşmeye gidin. Satılık Emlak’ın fotoğraflarını çekin, tabelalarınızı asarak gayrimenkulü satışa hazır hale getirin.

2-Emlak sahibi müşterilerin ofisinize gelerek Emlak’ını sizin satmanızı istemesi. Bu yöntem en kolay portföy edinme yöntemidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu müşteriyi sözleşme yapmaya ve tabelalarınızı asmaya ikna etmektir.

3- Size referans olan birisinin müşteriyi size yönlendirmesi

Bu yöntemde harika bir yöntemdir. Çünkü size gelen müşteri zaten sizin hakkınızda olumlu referanslar aldığından dolayı sizi

tercih etmiştir. Bu müşteriye çok kendinizi ifade etmenize gerek yoktur. Portföyü çok rahat bir şekilde alabilirsiniz.

4-Diğer bir yöntem çalıştığınız bölgeyi dolaşarak gördüğünüz satılık tabela üzerinden müşteriyi arayarak iletişim kurmak ve yüz yüze görüşmeye ikna ederek portföyü almak.

Teknolojik araçları kullanma

Gündüzümüzde emlak sektörünün en güçlü silahı internette ilan sayfaları olduğu bir gerçek.

Eğer başarılı emlak danışmanı olmak istiyorsanız mutlaka teknolojiyi en iyi şekilde kullanmayı bilmeniz gerekir.

-İnternet ve ilan sayfalarına ilan girilmesi

-Yazıcı ve fax cihazlarını kullanımı

-Whatsapp çok önemli bir araç

-Sosyal medya araçları

-Fotoğraf çekimi ve yükleme bilgisi

Paylaşımcı olun

Elinizdeki portföyü diğer meslektaşlarınızla paylaşın ne kadar fazla kişiye elinizdeki portföyü ulaştırabilirseniz alıcı bulma şansınız okadar artacaktır.

Ofisinize Gelen veya sizi arayan müşterinin istediği emlak elinizde yoksa portföy için yine aynı şekilde diğer meslektaşlarınızla iletişim kurun gelen müşteriyi boş

çevirmeyin. Ne kadar müşterinize ilgili olursanız müşteri size okadar bağlanır.

Randevulu çalışın

Müşteriler zaman içinde üst üste geleceklerdir. Sizde hangisine ne anlatmanız gerektiğini veya hangisine zaman ayırmanız gerektiği konusunda çelişkiye düşeceksiniz. Bu noktada en önemli unsur randevu vererek müşteriyi kabul etmeye çalışın yani zaman yönetiminde çok iyi olmaya çalışın.

Etiketler

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close