BANKALAR

Az Riskli Kredi Notu Nedir ?

Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Borçlarımız normalden daha fazla olduğu zaman, arabamızı yenilemek istediğimizde ya da bir ev almak için paraya yani ihtiyacımız olduğu her anda kredi çekmek akla gelen ilk fikirdir. Kredi çekmeye karar verdikten sonra ihtiyacımıza uygun miktar kadar kredi için, çeşitli bankaları araştırmaya ve görüşmeye başlarız. Bize en uygun avantajları sağlayan banka ile de anlaşarak kredimizi çekip kullanırız.

Peki, bankalardan kredi başvurusu yapıp kredi çekmek kolay bir iş midir? Bankalar bize para verirken güvenmesinin sebebi nedir ya da bankalar müşterilerine borç para verirken çeşitli araştırmalar yapar mı?

Bankalar Kredi Verirken Hangi Kriterlere Bakar?

Tabi ki bankalardan kredi çekmenin kolay bir iş olmadığını birçok kişi düşünmektedir ve bu da doğrudur. Bankalar size kredi verirken önce gerekli olan her türlü araştırmalarını yapar. Limit Kontrol Sistemi ile adınıza açılmış olan tüm kredi kartlarını, kredi borçlarını ve mali durumunuzu görürler. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu tarafından her tüketici için ayrı ve belli koşullara göre belirlenmiş kredi notu adı verilen bir olay vardır ve kredi notu herhangi bir bankadan kredi müracaatında bulunduğunuzda bakılan ilk kriterlerden biridir.

Kredi notu, müşterilerin bankalardan almış oldukları kredili mevduat hesabı, kredi kartı veya taksitli kredi gibi kullanım ve ödeme alışkanlıkları durumunun tek bir çatı altında toplanması yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanıp tüketiciye herhangi bir not verilmesi durumudur. Bu nota göre tüketici kişiler çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi veya çok iyi gibi gruplara ayrılır. Eğer çok riskli grubunda yer alıyorsanız kredi almanız bir hayli zor olacaktır.

Az Riskli Kredi Notu

Az riskli kredi notu olayına geldiğimize göre biraz daha ayrıntıya girebiliriz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüketiciye kredi notu olarak 800 ila 1100 arasında bir puan verildiğinde tüketici az riskli kredi notu grubunda yer alır. Bu grupta yer alan müşteriler kredi almaya hemen hemen uygun kişiler olarak nitelendirilir. Siz yine işinizi garantiye almak isterseniz, bir üstü olan iyi grubuna geçmek için çaba sarf edebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için ödemelerinizi zamanında yapmak altın kuraldır

Etiketler

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close