BANKALAR

Arsa Kredisi Nedir ?

Yatırım yapacaksanız eğer en iyi yollarından birisi arsa satın almanızdır. Ucuz olup ileride değer kazanacağını düşündüğünüz arsaları kolay bir yoldan almanız için bankanızdan uygun olan arsa kredisini almanız mümkündür. Arsa kredisi alacaksanız eğer birkaç şeyi de yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar ise bankadan bankaya da farklılık göstermektedir. Eğer arsa imara açık değil ise bazı bankalar arsa kredisi vermeyebiliyor. Arsa kredisini alırken bilmeniz gereken diğer şey ise imara açık bir arsa ise ipotekli gösterir. Eğer arsanız imara açık değilse de başka bir arsa varsa ipotek edip krediniz size verilir.

Kredi Kullandırma Oranı Ne Kadardır?

Bankadan bankaya farklılık gösterebilen özelliklerden diğeriyse kredi kullandırma oranı olmaktadır. Bankaların vermiş olduğu kredi kullandırma oranı ise kredi almak isteyeceğiniz arsanız eksptertiz değeri öne alınarak, %45-60 civarında bir oran ortaya çıkmaktadır.

Kısaca arsa kredisi alabilmek için başvuru yapmış olduğunuz arsanız ederinin 50.000 TL olarak görünmektedir. Bankanızın kredi kullandırma oranı ise %50 olarak geçiyor ise o arsa içinde alacağınız kredi 25.000 TL olmaktadır. Bankaların arasında farklılık gösteren diğer şey ise vade oranı olmaktadır. Arsa kredisine başvururken vade oranlarının 36-120 ay arasında değiştiğini de bilmeniz gerekir. Sizin için en ideal olanı bulmak adına aylık planınıza iyi düzenlemeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda ödeme yaparken zorluk çekmeniz mümkündür.

Krediyi Alabilmek için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Arsa kredisi almak için kimlik fotokopisi, aylık gelir belgesi, varsa ek geliriniz, son üç aya ait olan faturalar, alacağınız arsaya ait olan tapunun fotokopisini de yanınızda bulundurmanız durumunda işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

Hangi Bankalar Bana Arsa Kredisi Verir diye Merak Eden Kişilere?

Arazi kredisi alacağınız zaman karşınıza üç seçenek gelmektedir. Ziraat bankasından arsa kredisi alacaksanız eğer imarlı bir arazinin olması gerekir. Bu şartı taşıyorsanız Ziraat bankasından %50 oranlı olacak şekilde arsa kredisi almanız mümkündür. İş bankasından da %50 oranlı krediyi almanız mümkündür. Aynı şekilde Şekerbank’tan yaptığınız başvurularınızda da olumlu sonuçlar alırsınız.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close