EKONOMİGÜNDEM

Ağır Borç Altına Girmenin Depresyonla İlgisi Var

Yapılan çalışmalarda, mental problemleri olan ya da depresyonda olan insanların yüklü borçlar altına girme ihtimallerinin, toplumun diğer kesimindeki üyelerine oranla 3.5 kat fazla olduğu görüldü.

Bu bağlantının bipolar bozukluk ve depresyon gibi bazı rahatsızlıklarda güçlendiği saptandı. Obsesif Kompulsif Bozukluğu olanların ise ciddi para sıkıntısı yaşama ihtimalinin diğer insanlara kıyasla 6 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Bu araştırmalarda depresyon dönemlerinde insanların harcamalarının çok arttığını ve bütçelerinin sarsıldığı görüldü. İnsanlar depresyon yüzünden kendilerini kötü hissettiği zaman, hemen alışverişe giderek kredi kartı ile ödeme yapıyorlar. Satın alınanlar genellikle ihtiyaç duyulan şeyler olmuyor.

Kredi kartı ile yapılan seyahatlerin masrafları, mağazalardan alınan ürünlerin fiyatlarının yüklü miktarlar tutması ve işyerinden kazanılan gelirin, ödemeler için yetersiz olması sonucunda kolayca tahmin edebileceğiniz gibi iflas sorunları baş gösteriyor.

Düşük konsantrasyon ve güçsüz ruh hali insanların mali kaynaklarını yönetme kabiliyetini etkiliyor. Ruh sağlığı problemleri ile mücadele ederken hem işyerine devam etmek, hem harcamaları yönetmek çok zorlu bir hale gelebilir.

Borçlu olmak, büyük stres ve endişe kaynağıdır. Böylece depresyon ve borçlanmak birbirinden beslenerek, insanların hayatını mahvedecek kısır bir döngü oluşturur.

Bu iki konu birbiriyle çok yakın ilişki içinde olmasına rağmen finansman ile ilgilenen uzmanlar ruh sağlığı konusunu göz önünde tutmaz, ruh sağlığı ile ilgileneler de hastanın parasının yönetimi hakkında bir tavsiyede bulunmaya gerek görmez.

İngiltere’de yapılan bir çalışmada 1.5 milyon insanın aynı anda hem zihinsel sağlıklarıyla, hem de borç sorunları ile mücadele ettiği ortaya çıktı.

Bu tür problemleri olanlar için harcamalarını yönetmeleri konusunda terapiler yapılması çok önemli bir konudur.

Parasal

1987 yılında Konya'nın güzide ilçelerinden biri olan Akşehir'de Dünya'ya geldim. Ekonomi üzerine ihtisas yaptıktan sonra borsa, döviz ve son olarak henüz hayatımıza yeni girmiş olan kripto para piyasası ile ilgilendim ve halen aktif olarak devam etmekteyim.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close